Bohoslužebný mail 4. neděle postní

Moji milí,pozdravuji vás tímto online způsobem i ve čtvrtou neděli postní, která se zve Laetare. Její úvodní verš ze Žalmu 66, 10-11 nás vyzývá, abychom se radovali.Vím, že současná situace k radování se příliš nevyzývá. Ale i tak vás prosím, radujme se z maličkostí, podívejme se okolo, jak si lidé pomáhají. Vláda nepomáhá a tak si vzájemně šijí roušky, pomáhají si s nákupem, s hlídáním dětí, atd. Myslím si, že to je nádherný příklad křesťanské lásky, která se v nás asi v nouzových chvílích probouzí. Snad v nás zůstane i po té, co epidemie opadne. Nebudu vám dnes posílat žádné předepsané modlitby, ale poprosím vás, abyste se modlili. Nevím, jaký je váš pravidelný nebo i nepravidelný čas k modlitbě. jestli ráno, večer, cestou v metru, nebo když si zrovna vzpomenete. Každopádně, až ta chvíle modlitby nastane, prosím modleme se za všechny ty nemocné, kterých je po celém světě stále více, modleme se za rodiny těch, které koronavir porazil, modleme se za všechny ty dobré duše, které se snaží pomoci svým bližním a hlavně se modleme za ty, bez kterých v současné době a v podstatě ani nikdy jindy nezvládneme nic. Za hasiče, policisty, záchranáře, sociální pracovníky, zdravotní sestry a další personál v nemocnicích a za lékaře. Bez všech těchto lidí nebudeme ani my. A také vás prosím o modlitby za českou vládu, potřebujeme teď lidi, na které se můžeme spolehnout, kteří dodají nemocnicím i sociálním pracovníkům potřebný materiál… kéž to naše vláda zvládne splnit.


Biblická čtení pro dnešní postní neděli jsou:1. Samuelova 16, 1b.6-7.10-13Efezským 5, 8-14Evangelium podle Jana 9, 1-41
Podle našich postních plánů měl dnes kázat Miloš. A protože také Miloš chtěl potěšit Vaše duše Božím slovem nehledě na to, že se i tuto neděli neuvidíme osobně, posílám vám v příloze jeho dnešní kázání. Věřím, že nám všem zpříjemní tuhle karanténní situaci a snad nám i pomůže zastavit se na chvíli a skutečně se zamyslet nad něčím jiným… tím myslím nad Bohem a velikostí jeho lásky k nám… 


Druhou přílohou dnešního „bohoslužebného mailu“ bude odkaz na úschovnu. Nebojte se na něj kliknout, je to bezpečný odkaz. Klikněte na „Stáhnout vše jako ZIP“, v počítači to potom otevřete, ale to jistě všichni víte 🙂 Až si stáhnete data, které skrývá, do počítače, zjistíte, že se v nich nachází ofocená celé malá kniha. Jedná se o doporučení od naší Kristýny, která jak uvidíte na vás všechny myslí a chce vás potěšit a nechat vás se uvolněně zasmát. Jde o knihu Děti píší Bohu. Přečtenou ji budete mít za pár minut, ale smát se budete vždycky, když si na ní vzpomenete 🙂 Tímto Kristýně ještě jednou děkuji (za doporučení i ofocení) a vám přeji příjemné počtení ;)Odkaz pro stažení: https://www.uschovna.cz/zasilka/WK74W7SXZS78YW25-SUL/
Pro dnešek ode mě vše. Kdybyste kdokoliv cokoliv potřebovali, prosím, neváhejte se mi ozvat. Moc na vás myslím a doufám, že se už brzy uvidíme.Katka


Bohoslužebný mail 3. neděle postní

Moji milí, přeji vám všem požehnanou 3. postní neděli, kterou zveme latinsky „Oculi“. Jejím veršem je Žalm 25,15-16 : “ Stále upírám své oči k Hospodinu, on vyprostí ze sítě mé nohy. Obrať ke mně svou tvář, smiluj se nade mnou, jsem tak sám, tak ponížený.“ Skoro až jakoby autoři liturgického kalendáře plánovali naši současnou situaci… každopádně doufám, že nikdo z vás teď není sám, nebo ho nepostihla karanténa. Rozhodně však nikdy neztrácejme víru, pán je vždy s námi a obrací k nám svou tvář. Ať už nás trápí cokoliv, nikdy na to nejsme sami.
Texty pro dnešní neděli jsou: Exodus 17, 3-7 Římanům 5, 1-8Evangelium podle Jana 4, 5-42(Žalm 95) Moltman.pdf
Texty záměrně nevypisuji, zkuste si udělat chvilku a najít si je v bibli, ať už v té tištěné nebo v té elektronické (biblenet.cz).
Společné modlitby církve pro dnešní den jsou následující: Veliký Bože, prosíme tě za všechny lidi nakažené koronavirem nebo jinou těžkou nemocí, aby došli uzdravení. Prosíme tě, zastav šíření tohoto viru, ať nemusejí umírat další lidé. Buď vůle tvá.

Svatý Bože, dej ať se mezi lidmi nešíří panika a strach. Věřící ať přispívají ke klidu a naději, že svět je ve tvých rukou.

Všemohoucí Bože, otevři naši duši tvému velikému poznání. Dej ať tě nacházíme a objevujeme všude. Dej, ať naše srdce vidí tvé stopy v kapce rosy, v rozbřesku nového dne i ve hvězdách tiché noci. 
Modlitba Martina Luthera:
„Ach, milý Pane Bože, Otče, dej nám své požehnání i v tomto časném a tělesném životě. Daruj nám a dopřej milostivě mír, ochraňuj nás před válkou a nepokojem. Dej nám příznivé počasí i hojnost plodů země. Nechť je do tvých rukou poručen každý dům, dvůr, muž, žena, i dítě. Zabraňuj ničitelům a všem andělům zla, kteří nám strojí škody a překážky. Amen.“

Jak jsem slíbila, přináším vám ještě malé „duchovní“ čtení na následující týden. Budu moc ráda, když na něj třeba zareagujete. Bohužel se mi nepodařilo knihu oskenovat, takže se jedná o fotky z mobilu, ale myslím, že i tak to bude v počítači krásně čitelné. Možná ale máte knihu doma. Jedná se o „Bůh ve stvoření“ od německého teologa Jurgena Moltmana. Kniha byla poprvé vydána v roce 1985, já kopíruji z vydání z roku 1999 od nakladatelství Vyšehrad. Záměrně jsem vybrala tuto knihu, abychom se chvíli třeba soustředili na něco jiného, něž jak vypadá současná situace s epidemií 🙂 Tato kniha je velice zásadní pro křesťanskou ekologii a když budete mít možnost a dočtete ji celou, zjistíte, že jako křesťané zůstáváme Moltmanovi stále dlužni. 
Toť tedy dnešní neděle, budu ráda za Vaše návrhy ke společným čtením, takže neváhejte a posílejte mi odkazy na vaše oblíbené duchovní i neduchovní texty.
Držte se, nepodléhejme strachu a vždy mysleme na to, že Bůh k nám obrací svou tvář, když ho o to žádáme, jako v úvodu textu žalmista. Buďme si vzájemně oporou a věřím, že brzy se nejen v neděli zase uvidíme osobně.
zdraví a v modlitbách na vás myslí Katka
PS: pokud víte o nějakém seniorovi, který nebo která zůstala uvězněna sama doma a hledáte někoho, kdo by zvládl nakoupit potraviny či léky, prosím informujte mě, pokusím se to zařídit. 

Nouzový stav 2019

Dne 12.3.2020 vyhlásila česká vláda Nouzový stav. Po dobu jeho trvání se v našem sboru nebudou konat bohoslužby.

V případě potřeby duchovní pomoci, se neváhejte ozvat naší duchovní na telefon (739 423 870), mail (katerina.merglova@gmail.com, husitibrevnov@gmail.com), nebo na Facebook.

100 let CČSH

Církev československá husitská má narozeniny 🙂 Právě dnes je to sto let od vzniku naší církve. Oslavy budou probíhat po celý rok a nejblíže jsou zatím tyto dvě bohoslužby: 1) Bohoslužba v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, která proběhne v sobotu ve 14 hodin 2) bohoslužba v našem sboru s kázáním podle prvního patriarchy církve Karla Farského, tradičně v neděli od 10 hodin. Největší oslavy se však chystají na 1. červen, tak se máme na co těšit 😉

Církev československá husitská se za dobu své existence stala duchovním domovem pro nespočet lidí a ať už je její cesta jakkoli náročná, má v úmyslu poskytovat duchovní domov a podporu lidem i nadále. Sto let služby Bohu a člověku, to je moto pro letošní rok. Církev je jako každá lidská společnost nedokonalá, má své mouchy, ale také má něco navíc. A tím něčím je právě víra, která nás všechny spojuje v jednu velkou a různorodou rodinu. Přejeme naší církvi k narozeninám, aby nikdy nevzdávala snahu být duchovní oporou těm, kdo po tom touží a aby vždy podporovala ty, kdo hledají nebo si snad přijdou ztraceni.

Adventní sbírka 2019

I letos vyhlašujeme adventní sbírku. Tentokráte však už sbíráme pouze teplé ponožky a rukavice pro lidi bez domova. Zima je v naší zemi i přes vlivy klimatických změn stále krutá a lidé, kteří žijí na ulici, to poznávají nejvíce. Teplé froté ponožky a hřejivé rukavice jim pak dokážou výrazně zpříjemnit zimní měsíce. Za všechny vaše dary děkujeme 🙂

Pomoc pro Maxe

Znáte malého Maxe?

Max s kamarádkou Neptunou 🙂

Maxík je chlapeček, kterému byla diagnostikována SMA a potřebuje naši pomoc. Protože my Maxe i jeho rodinu známe a máme je rádi, rozhodli jsme se vyhlásit sbírku. Všechny peníze, které vybereme od 24. listopadu do 5. ledna, pošleme právě na Maxíkův transparentní účet.

Budeme moc rádi, když se k nám přidáte a přispějete buď u nás na faře nebo přímo na Maxův účet u Fio banky:
2001585468 / 2010 
IBAN: CZ9820100000002001585468

Více o Maxovi a jeho rodině naleznete na www. maxuvzivot.cz

Setkání mládeže

V neděli 29. září se bohoslužba v našem sboru nekoná. Bohoslužbu budeme slavit společně s účastníky setkání mládeže v 10 hodin ve sboru ve Vršovicích ( Moskevská 967/34). Těšíme se, že se k nám přidáte 🙂 Přikládáme i plakát a program Setkání, přidejte se k nám kdykoliv 😉

Vánoce 2018

V těchto dnech si celý křesťanský svět připomíná příběh netradiční rodiny migrantů. Tento vánoční příběh dnes těžko nalézáme pod nánosem vánočního kýče, který nás zahlcuje už od podzimních dní. Husité z Břevnova Vám přejí, abyste se znovu nechali inspirovat právě tímto příběhem malého Ježíška a jeho rodičů, ve kterém světlo poráží tmu a láska zasadí drtivou porážku nenávisti. Přejeme nám všem pokojné, požehnané svátky naplněné láskou a porozuměním a abychom v tyto dny nezapomínali na lidi, pro které ani tyto Vánoce nejsou pokojné ani radostné.

Požehnané Vánoce!

 

Bohoslužby:

Čtvrtá adventní neděle

Bohoslužba od 10 hodin zde ve sboru

24. prosinec

„Půlnoční“ bohoslužba ve 23 hodin ve sboru v Dejvicích, slouží bratr patriarcha

25. prosinec

Bohoslužba v 10 hodin ve sboru v Dejvicích

26. prosinec

Modlitební a meditační ztišení od 18 hodin zde ve sboru

30. prosinec

Bohoslužba v 10 hodin s poděkováním za uplynulý rok